Světci k nám hovoří...
Bez písemného souhlasu autora není povoleno jakékoliv další veřejné šíření jakékoliv části textu těchto stránek kromě jeho užití v homiliích.
úvodní informace      výběr světce podle měsíců      další spisy autora
-
blah. Vilém Ireland
Gulielmus Ireland et Ioannes Grove

24. ledna, připomínka
Postavení:mučedník
Úmrtí:1679

ŽIVOTOPIS

Narodil v roce 1636 v hrabství Lincoln ve východní části Anglie. Středoškolské studium absolvoval v anglickém kolegiu v SaintOmer na severozápadě Francie. V 19 letech vstoupil do jezuitského řádu. Po studiích teologie se stal knězem, několik let byl v Gravelines mimo jiné zpovědníkem sester klarisek. Teprve ve 37 letech r. 1673 složil slavné řeholní sliby. Po čtyřech letech byl povolán do Londýna a stal se prokurátorem anglické misijní Společnosti Ježíšovy.

V roce 1678 byla Titem Oatem rozvířena protikatolická nálada na základě údajného papežského či jezuitského spiknutím proti anglickému králi. Toho roku v noci z 28. září vtrhli ozbrojenci vedení Oatesem k otci Vilému Irelandovi, který používal krycí jméno Iremonger, zajali ho a odvlekli do londýnského vězení Newgate. Při prohlídce zabavili všechny jeho zápisky, dokumenty i knihy. Otci Vilémovi dali bolestivě těsné okovy a drželi ho v přísné izolaci. Byl obviněn z účasti na poradě o zavraždění krále a podplacení svědci udávali, že ho v srpnu viděli obhlížet královský palác. O falešná svědectví u soudu 17. 12. se postaral Oates s Bedloem. Předseda soudu William Scroggs ve své obžalobě útočil na katolickou církev, její činnost a víru, ovlivnil přísedící, takže uznali vinu všech předvedených vězňů: otce Viléma, jezuitského spolupracovníka Jana Grovea i sluhy a benediktinského řeholníka Tomáše Pickeringa. Označili je za ty, kdo měli vraždu krále provést. Král Karel IV. zpočátku uvažoval o milosti pro Viléma Irlanda, ale pak ustoupil nenávistným požadavkům. Poprava se konala 24. 1. oběšením a rozčtvrcením. Jen benediktinský řeholník byl usmrcen o několik měsíců později.

V roce 1929 byli Piem XI. tito mučedníci blahořečeni.


Přehled světců tohoto dne podle Martyrologium Romanum

Dominica Dei verbum; Franciscus de Sales (1622); Gulielmus Ireland et Ioannes Grove (1679); Felicianus, ep. Fulginaten (ca. s. III); Sabinianus, m. in Gallia (s. III); Babylas (250); Urbanus, Prilidanus et Epolonus (250); Exsuperantius, ep. Cingulen (ca. s. V); Paula Gambara Costa (1515); Maria Poussepin (1744); Vincentius Lewoniuk et XII socii (1874); Bartholom (1874); Constantinus Bojko (1874); Constantinus Lukaszuk (1874); Daniel Karmasz (1874); Ignatius Franczur (1874); Ioannes Andrzejuk (1874); Lucas Bojko (1874); Maximus Hawryluk (1874); Michael Nicephorus Hryciuk (Gryciuk) (1874); Michael Wawrzyszuk (1874); Onuphrius Wasiluk (1874); Philippus Kiryluk (1874); Timotheus (Iosephus) Giaccardo (1948)

© Životopisy zpracoval Jan Chlumský