Světci k nám hovoří...


sv. Felix

Felix, ep. Thibiucen.

15. července, připomínka
Postavení:biskup a mučedník
Úmrtí:303

ŽIVOTOPIS

Pocházel ze severní Afriky. V městě Thibiuce (pozdějším Zoustino) se stal horlivým biskupem, který nedbal na nařízení Diokleciána, když v prvním ediktu nařizoval zničení všech křesťanských spisů. Biskup Felix odmítl vydat úřadům knihy a když byl proto předveden do Kartága před prokonzula, prohlásil: "Lépe budu-li ke spálení vydán já, než aby se tak stalo s Písmem svatým. Je totiž lépe poslouchat Boha než lidi." Pro svůj postoj byl prý odsouzen k upálení v Kartágu. K vykonání rozsudku prý nedošlo.

Místo něj byl Felix údajně dopraven před dalšího soudce. Podle legendy prefekt pretoriánů dal snad Felixe převézt do Venose v Apulii.

Martyrologium jen stručně uvádí, že tento thibiucký biskup dostal od Magniliána rozkaz ke spálení knih a pro neuposlechnutí ho prokonzul Anulin nechal stít mečem.

Přehled světců tohoto dne podle Martyrologium Romanum

Bonaventura, ep. Albanen. et doctor Eccl (1274); Felix, ep. Thibiucen. (303); Iacobus, ep. Nisiben. (338); Gumbertus (asi 790); Vladimirus, princeps Russiæ (1015); Bernardus, marchio (1458); Ignatius de Azevedo et XXXIX socii, m. in Brasilia (1570); Pompilius Maria Pirrotti (1766); Anna Maria Javouhey (1851); Eutropius, Zosima et Bonosa (s. inc.); Catulinus et socii (303); Philippus et X socii, mm. Alexandriæ (ca. s. IV); Abudemius (s. IV); Plechelmus (ca. 713); Iosephus, ep. Thessalonicen. (832); Athanasius, ep. Neapolitan. (872); Ansuerus (1066); David, ep. Sveningen. (ca. 1082); Ceslaus (1242); Michael Bernardus Marchand (1794); Antonius Beszta-Borowski (1943)

© Životopisy zpracoval Jan Chlumský




Bez písemného souhlasu autora není povoleno veřejné šíření jakékoliv části textu těchto stránek kromě jeho užití v homiliích.