Světci k nám hovoří...
Bez písemného souhlasu autora není povoleno jakékoliv další veřejné šíření jakékoliv části textu těchto stránek kromě jeho užití v homiliích.
úvodní informace      výběr světce podle měsíců      další spisy autora
-

sv. Aldegunda
Aldegundis

30. ledna, připomínka
Postavení:abatyše OSB
Úmrtí:ca. 684
Atributy:řeholnice s růžencem, svíčka nebo voskový sloupek. V Belgii je vyobrazena se svou rodnou sestrou při hašení požáru v klášteře.

ŽIVOTOPIS

Pocházela ze šlechtické rodiny Valberta a Bertily. Narodila se v Hainaultu, v Galii.

Rodiče ji chtěli provdat jako její sestru Valdetrudu. Aldegunda nějaký čas chtěla žít jako poustevnice a pak vstoupila do kláštera v Maubeuge, u severní hranice dnešní Francie. Stala se tam abatyší za krále Dogoberta.

Zmíněnou sestru Valdetrudu, která vychovala tři děti, připomíná martyrologium 9. 4. i s jejím svatým manželem.

O sv. Aldegundě bývá též uváděno, že měla mnohá vidění a v trpělivosti snášela bolestivou rakovinou prsu. Z toho důvodu začala být vzývána proti rakovině.


Přehled světců tohoto dne podle Martyrologium Romanum

Martina (asi v první polovině III. s., nejspíš kolem r.229. Dnešní text martyrologia místo úmrtí upozorňuje na římskou basiliku jí zasvěcenou v roce 677.); Bathildis (680); Aldegundis (ca. 684); Hyacintha de Mariscottis (1640); (Mucianus Maria (Aloysii) Wiaux (1917); Columba (Iosephus) Marmion (1923); Matthias, ep. Hierosolymitan (s. II); Barsim (s. III); Basilides, m. Alexandriæ (ca. 202); Armentarius (post. 731); Theophilus Iuvenis (792); Adelelmus (1079); Franciscus Taylor (1584); Sebastianus Valfré (1710); Carmela García Moyón (1937); Sigismundus Pisarski (1943)

© Životopisy zpracoval Jan Chlumský