Světci k nám hovoří...


sv. Gulstan

Gulstanus

27. listopadu, připomínka
Postavení:mnich OSB
Úmrtí:asi 1040
Patron:námořníků a rybářů
Atributy:mnich, v ruce větší ryba

ŽIVOTOPIS

Narodil se asi roku 974 v Cornouaille, což je historická oblast Bretaně v severozápadní Francii. V mládí začal pracovat s námořníky, ale již v 18 letech byl unesen piráty. Na další cestě si poranil nohu. Díky tomu byl vysazen na jednom ostrově, bývá udáván Houat, někde jen opuštěný, kde se živil rybami, a jinde je s ním spojován ostrov Ouessant a Batz. Zejména se uvádí, že se dostal do péče poustevníka Felixe de Rhuys na jednom z uvedených ostrovů. Díky němu konvertoval a stal se mnichem. U Goustana bylo pozoruhodné, že ač byl negramotný, naučil se zpaměti recitovat žaltář a také prý učil námořníky a rybáře.

Vyskytuje se údaj o jeho slibech r. 1025 se zmínkou, že se pak zasloužil o klášter na ostrově Hoëdic. Poslední léta Goustan strávil v klášteře St-Gildas-de-Rhuys, do jehož kostela byly jeho ostatky později uloženy. Podle martyrologia zemřel v Beauvoir na pobřeží Bretaně, v oblasti poblíž Nantes.

Přehled světců tohoto dne podle Martyrologium Romanum

Virgilius, ep. Salisburgen. (784); Facundus et Primitivus, m. prope Cæam (s. IV.); Laverius (s. IV.); Valerianus, ep. Aquileien. (388); Iacobus Intercisus (asi 420); Maximus, ep. Regien. (po r. 455); Eusicius (542); Siffridus (s. VI.); Acharius (asi 640); Bilhildis (s. VIII. in.); Fergustus (po r. 721); Gulstanus (asi 1040); Bernardinus de Fossa (1503); Thomas Koteda Kiuni et X socii: Antonius Kimura, Bartholomæus Seki, Ioannes Iwanaga, Alexius Nakamura, Leo Nakanishi, Michael Takeshita, Matthias Kozasa, Romanus Matsuoka Miota, Matthias Nakano Miota et Ioannes Motoyama (1619); Bronislaus Kostowski (1942)

© Životopisy zpracoval Jan Chlumský
Bez písemného souhlasu autora není povoleno veřejné šíření jakékoliv části textu těchto stránek kromě jeho užití v homiliích.