Světci k nám hovoří...
Bez písemného souhlasu autora není povoleno jakékoliv další veřejné šíření jakékoliv části textu těchto stránek kromě jeho užití v homiliích.
úvodní informace      výběr světce podle měsíců      další spisy autora
-

Antonín Fatati v Anconě
Antonín Fatati v Anconě
blah. Antonín Fatati
Antonius Fatati

9. ledna, připomínka
Postavení:biskup OSB
Úmrtí:1484

ŽIVOTOPIS

Narodil se asi roku 1410 v Anconě v Itálii do šlechtické rodiny. V roce 1440 se stal generálním vikářem v Ragusa (Dubrovníku) v Chorvatsku. Po dvou letech jej papež Evžen IV. jmenoval opatem benediktinského kláštera San Pietro al Conero u Ancony. Působil zde 8 let a v roce 1450 byl jmenován biskupem Terama. Před svou smrtí roku 1463 se stal biskupem Ancony.

Martyrologium Romanum ho představuje jako rozvážného pastýře na všech místech, kam byl poslán papežem. Velkorysého zejména k chudým, dokázal porozumět jejich pocitům a sám k sobě byl přísný.

Papežem Piem VI. byla v roce 1795 povolena jeho kultovní úcta.


Přehled světců tohoto dne podle Martyrologium Romanum

In Baptismate Domini; Marcellinus, ep. Anconitan (s. VI.); Hadrianus, abbas (710); Felanus (asi 710); Eustratius, thaumaturgus (s. IX.); Honoratus de Busentiaco (1250); Iulia della Rena (1367); Antonius Fatati (1484); Maria Teresia a Iesu (Alexia) Le Clerc (1622); Agatha Yi et Teresia Kim (1840); Iosephus Pawlowski et Casimirus Grelewski (1942)

© Životopisy zpracoval Jan Chlumský