Světci k nám hovoří...
Bez písemného souhlasu autora není povoleno jakékoliv další veřejné šíření jakékoliv části textu těchto stránek kromě jeho užití v homiliích.
úvodní informace      výběr světce podle měsíců      další spisy autora
-
sv. Valentin z Récia
Valentinus, ep. Rhćtić

7. ledna, připomínka
Postavení:biskup
Úmrtí:ca. 450
Patron:Pasova
Atributy:biskupský oděv, kříž

ŽIVOTOPIS

Jako misionář přišel do Passova v Bavorsku, avšak v evangelizaci tohoto kraje, v němž působili i ariáni, neuspěl. O hlásání Božího slova se tam pokoušel třikrát. Mezi tím byl v Římě, kde jej papež Lev I. vysvětil na biskupa a doporučil mu návrat. V případě, že by opět neuspěl, měl dovolení působit na jiném území. Znovu se pokusil v slzách zasévat slovo, kterému bylo dopřáno růst až za jeho nástupce Severina. Byl vyhnán a za obyvatele se modlil. Jeho cesty pak vedly na dvě další působiště. Přes Alpy do jižních Tyrol, kde byl přijat u Meranu a do Švýcar, kde působil požehnaně jako biskup v Reciu.


Přehled světců tohoto dne podle Martyrologium Romanum

Raymundus de Penyafort (1275); Lucianus, m. Nicomedić (312); Valentinus, ep. Rhćtić (ca. 450); Aldericus (856); Ambrosius Fernández (1620); Canutus Lavard (1137); Crispinus, ep. Papien (467); Cyrus, ep. Ruspen (714); Polyeuctus, m. in Armenia (ca. 250); Tillo (ca. 702); Valentinianus (548); Matthæus Guimerá (1451); (1793 až 1794); Maria Teresia (Ioanna) Haze (1876)

© Životopisy zpracoval Jan Chlumský